Batman egy elrabolt fiú kiszabadítására indul, ami rutinfeladatnak tűnik, ám aznap éjjel valahogy semmi nem akar összejönni.Batman és Hush párharca a Képes Kiadó jóvoltából korábban már megjelent Magyarországon. A cikk aktualitását az adja, hogy az Eaglemoss kiadó 60 részesre tervezett DC sorozata is ezzel a történettel indít. Ez egy nagyszerű ötlet, tökéletes kezdés. Mindjárt kitérek arra is hogy miért, de mivel ez egy új kiadvány, az ismertető előtt essék néhány szó a formátumról:
![]() |
|
Kiadó: | DC Comics |
Írta: | Jeph Loeb |
Rajzolta: | Jim Lee, Scott Williams, Alex Sinclair |
Eredeti kiadás: | Batman #608–619, 2002-2003 |
Hazai kiadás: | Képes Kiadó, 2006-2007 |
Eaglemoss, 2017 |
Na milyen?
Ezt kérem baromi jó kézbevenni! Kemény borítású, masszív kötet. Kb. 160 oldalas könyvről beszélünk. Nincs az az érzése az embernek, ha kihajtom meggyűrődik, megsérül. Ragasztott gerincű, de nem laponként, hanem a füzetek vannak összeragasztva. Így bárhol kinyitható anélkül, hogy megtörne. Jó minőségű papírra nyomott, csak pont annyira fényes, hogy a színeket kiemelje, de nem fénylik be. Csupán egy belső margót hiányoltam mikor olvasni kezdtem, de azt nagyon. A képek belső része nem látszik rendesen, ezáltal a gerinchez közeli szövegek nehezebben olvashatók. Erre rátesz egy lapáttal, hogy a gondolat-dobozok túlságosan apró betűvel lettek beírva. Remélem ez utóbbi problémát sikerül orvosolni a következő számokban.
Történet
A Hush azért tökéletes kiindulópont, mert a sztori lényegében egy összegzés. Batman számos régi ellenféllel szembekerül, felidézi a jelentősebb múltbéli eseményeket, felbukkannak a szövetségesei és megismerhetjük a hozzájuk fűződő viszonyát. Igazi gothami ki-kicsoda. Egy dupla oldalon még a régi Batmobilokat is viszontláthatjuk. Számomra ennél a pontnál vált egyértelművé, hogy ez a kötet egy tudatosan összerakott gyorstalpaló azoknak akik még csak ismerkednek Batman világával. Hátránya, hogy nem is több ennél.
A cselekmény pergő, nem ül le egy pillanatra sem. Valójában inkább túlságosan is gyors tempójú, de ez az egyetlen negatívum amit egy spoilermentesnek szánt leírásban meg tudnék említeni. Ennek oka részben a kötetes formátumban keresendő. Az egyes oldalak végére szánt hatásvadász képsorok után most nem kell egy hónapot várni a folytatásig. Egy szimpla lapozás, vagy a szomszédos oldalra tekintés fel is oldja az izgalmakat. Ez egyértelműen rontja a történet élvezeti értékét, ami - egészen a végkifejletig - alapjában véve szórakoztató.
A Hush kellemes kikapcsolódást nyújt és ideális belépési pont a DC világával ismerkedőknek.
Amikor már azt hinnéd tudod mi következik, egy váratlan csavarral keresztülhúzza a számításaidat. Végig leköti a figyelmet annak ellenére is, hogy a Detektív nincs éppen csúcsformában, csak sodródik az eseményekkel. A sztori végén viszont olyan banális magyarázatokat kapunk a korábbi történésekre, ami már-már bosszantó. Emiatt tartalmilag közepesnek mondanám.
Rajz
A rajzok minőségére Jim Lee neve garancia. Rendkívül részletgazdag és szemmel láthatóan imádja pózoltatni a hőseit. Sokan tartják őt szexistának, mert a női karaktereket kihívóan ábrázolja, továbbá Alfredet kivéve mindenki testépítőnek néz ki - bár ki tudja mi lapul a komornyikruha alatt - de azt senki nem vitathatja, hogy kiemelkedő munkát végzett. Superman ábrázolása különösen tetszett. Egyszerű de mégis erőt sugárzó.
Ami viszont nem tetszett, az a közelharcok kivitelezése. Batman ütései olyan szélesek, mintha egy kocsmai bunyóba csöppent volna, valamint a képkockák nem állnak össze mozdulatsorokká.
Összegzés
7
Új kiadó első (két) kötete. Semmi egetrengető, de nem is kell annak lennie. Az árát mindenképpen megérte. A történet lekötött, a rajzok kidolgozottak, a kötetet meg egyszerűen jó kézbevenni. Néhány megmosolyogtató fordítási bakit leszámítva a Hush kellemes kikapcsolódást nyújt és ideális belépési pont a DC világával ismerkedőknek.